Lajmet e fundit ne Startup

Cdo gje rreth startup-eve

Si te krijosh nje biznes ne 5 hapa

5 nga 5 Vleresimi: 5 nga 5 yje

A keni nje ide biznesi por nuk dini si ta ekzekutoni ate?

Ne vitet e fundit ne Tirane organizohen shume evente me fokus sipermarrjen, shume jane te rinjte qe marrin pjese te motivuar ndoshta dhe nga lajmet e startup-eve boterore. Fatkeqsisht nga keto ide te pakta jane ato qe dalin me te vertete ne treg. 

Te fillosh nje biznes nuk eshte e lehte dhe shpesh te rinjte hasin barriera gjate procesit te shkaktuara edhe nga mungesa e njohurise nga ana e tyre.

Pikerisht per kete ceshtje, me poshte do te listojme 5 hapa qe duhet te ndiqni qe te krijoni nje biznes dhe te dilni ne treg.


1 - Percaktoni idene qarte ne koken tuaj
 

Shpesh ne mendojme se kemi idene gjeniale por nuk dime si do fitojme para prej saj. Gjithashtu mund te ndodh qe kur dikush na pyet rreth idese, e kemi shume te veshtire ta shpjegojme. Idete me te mira jane ato qe mund te pershkruhen me vetem nje fjali.

Nese nuk e pershkruani dot biznesin qe po ndertoni dhe vleren qe shtoni ne treg me nje fjali ndoshta ideja nuk eshte aq e mire ose vlera e shtuar nuk eshte e mjaftueshme. 
 

2 - Kerkoni njerez qe te themelojne biznesin me ju


Te krijosh nje biznes eshte e veshtire. Ta krijosh i/e vetem/e eshte edhe me e veshtire. Mos u genjeni nga lajmet e Silicon Valley apo reklamat qe i behen sipermarrjes neper media, te ndertosh nje biznes nuk eshte nje shetitje, eshte nje proces i gjate, i veshtire dhe shume i lodhshem. Eshte e rendesishme qe te rrethoheni qe ne fillim nga njerez qe ju mbeshtesin sepse nga ata qe do ju kritikojne do jene shume.

Nje bashkthemelues i/e ideal/e ka aftesi te ndryshme nga ju sidhe te njejten ambicje dhe kembengulje. Zgjidhni me kujdes.


3 - Krijoni nje produkt minimalisht te testueshem


Nje biznes ne leter mund te duket shume fitimprures por sa do ta perqafoje tregu kjo eshte gje tjeter. Menyra me efikase per te validuar biznesin / produktin tuaj eshte te ndertoni nje produkt minimalisht te testueshem. Ky eshte nje produkt minimal i cili duhet te kerkoje burimet me te pakta dhe kohen me te shkurter por duhet te percoje filozofine e biznesit tek klientet qe do ta testojne.

Zgjidhni nje numer te vogel klientesh tek te cilet mendoni se produkti do te testohej mire dhe merrni mendimet e tyre. 


4 - Analizo, permirsohu dhe behu gati per hedhjen ne treg


Mendimet e marra nga klientet ne piken e mesiperme analizojini, permirsoni produktin sipas tyre dhe ritestojeni ate perseri ne kliente. Nese e perserisni procesin disa here pas pak kohesh  do te gjendeni me nje produkt qe eshte shume afer per te qene i gatshem per treg.  

Mund te ndodhe qe tregu i gjere te kete kerkesa pak te ndryshme nga ato kliente ku ju testuat produktin, ne kete rast duhet te pershtateni shpejt me te dhe te ndryshoni produktin ne menyren e duhur.

5 - Zgjeroni biznesin 

Teksa te ardhurat rriten dhe klientet shtohen, duhet te merrni masa ne zgjerimin e biznesit. Zgjerimi perfshin me shume njerez, zyra te reja, produkte te tjera apo edhe tregje te reja. Kujdes mos te zgjeroheni shume shpejt por edhe te mos zgjeroheni shume ngadale.

Eshte sfide te kuptosh kur duhet te zgjerohesh dhe kur duhet te presesh. Ne disa raste duhet ti besoni edhe intuites tuaj.Keto ishin dhe 5 hapat qe duhet te ndiqni kur jeni ne fillimet e biznesit tuaj. Keto hapa nuk ju garantojne sukses, por ju japin nje rruge te qarte per te ndjekur. Me shume se keto hapa, gjeja me e rendesishme eshte te mos keni frike nga deshtimet, te mos demoralizoheni dhe te pranoni se me shume mundesi, gjate rrugetimit do te gaboni shume.

Mesoni nga gabimet tuaja dhe kthehuni me te forte.

Nese artikulli ju pelqeu, abonohuni ose na ndiqni ne Facebook dhe Instagram!

Facebookhttps://www.facebook.com/sipermarresi.al/
Instagramhttps://www.instagram.com/_sipermarresi_al/

Lexo Me Shume

Iluzioni i Silicon Valley

5 nga 5 Vleresimi: 5 nga 5 yje

Facebook, Twitter, Apple, Google, te gjitha keto kompani ndodhen ne Silicon Valley. Kjo do te thote qe vendi eshte i magjepsur, magjik…jo? A nuk eshte valle e vertete qe cdo kompani e cila ndodhet aty do te behet e madhe? Ndoshta eshte ndryshe, kompanite te cilat nuk ndodhen aty nuk do te behen asnjehere fitimprurese apo jo? Me lejoni te shtjelloj.

Eshte ky trendi i ri i te menduarit qe biznesi mund te behet vetem ne Silicon Valley dhe qe duhet te fillosh te kerkosh fonde per te qene i suksesshem. Nese merr fondet je nje nga “sipermarrjet te cilat ja dolen” dhe nese nuk mundohesh te marresh fonde por punon shume qe te qendrosh ne biznes je i paperfillshem. Problematika kryesore eshte qe kjo menyre te menduari po perhapet ne rrenje te eksistemit te sipermarrjes.

Ekziston kjo gjeja kryesore e cila nuk permendet shume ne biznes por qe une mendoj se i duhet dhene rendesi. Qe te vazhdoni te beni biznes ju duhet te shisni. Eshte e vertete, e di qe eshte e veshtire per tu besuar por eshte shume e rendesishme qe ju te beni dicka te tille. Kam edhe nje bombe tjeter per ju, qe te shisni duhet te punoni shume fort. Cdo gje qe dinit u kthye nje genjeshter, apo jo? Gjerat nuk ndodhin ne menyre magjike dhe nese vazhdoni te prisni qe te ndodhe magjia, mendoj se shancet tuaja per te pasur sukses behen shume te vogla.

Nese marr Shqiperine per shembull, eshte krijuar ky komunitet 5 vjecar enderrimtaresh i cili punon shume fort per te promovuar kerkuesit e fondeve. Disa shkruajn artikuj per keto persona duke nenvizuar sesa te zote ata jane. Une nuk po them qe personat nuk jane te zote, thjesht po them qe eshte menyra e gabuar per te promovuar sipermarrjen. Ne mendimin tim, sipermarrja nuk ka te beje me marrjen e fondeve, ajo do te thote te jesh i lire financiarisht duke hapur kompanine tende. Ndoshta per kete gje duhet te shkruajne njerezit artikuj.

Une mendoj se menyra me e mire per te kuptuar konceptin qe po mundohem te jap eshte te shikojme rrenjet e Silicon Valley. A keni menduar ndonjehere perse Silicon Valley ka marre kete emer? Ndoshta ngaqe disa persona qe punonin shume disa vite me pare, hapen disa biznese te suksesshme dhe i dhane famen vendit, mund te jete keshtu? Jo, le t’i qendrojme idese se vendit te magjepsur dhe magjik, vendit ku behesh nje bilioner brenda 1 dite. Ne nuk na pelqejne historite nga te cilat kuptojme qe duhet te punojme per te arritur gjera, shume te merzitshme.

Une nuk mendoj qe te kerkosh fonde eshte nje gje e keqe, sigurisht qe respektoj personat qe kan zgjedhur kete rruge per bizneset e tyre. Une thjeshte nuk besoj se eshte e vetmja menyre dhe qe Silicon Valley eshte i vetmi vend ku mund te rrisesh nje biznes. Besoj me force se me mjaftueshem pasion, kembengulje dhe pune te palodhur, cdokush mund te arrij qellimet e tij, qofshin ato qellime sipermarrje apo te tipeve te tjera. Mendoj se blloku qe ne mendojme se shkaktohet nga vendi ku ne jetojme ose kushtet qe ne kemi pasur gjate jetes sone, jane thjeshte justifikime per te fshehur limitet tona psikologjike.

Per ta permbledhur, Silicon Valley nuk eshte magjik, te kerkuarit te fondeve nuk eshte e vetmja menyre per te rritur nje biznes te suksesshem dhe per t’u bere te suksesshem. Une mendoj se qe te arrijme gjera duhet te “zhbllokojme” veten tone, te punojme shume dhe te fillojme te bejme ne vend se te flasim dhe te enderrojme per iluzionin e Silicon Valley.

Lexo Me Shume