Lajmet e fundit ne Produktivitet

Artikuj rreth produktivitetit

Nga mediokriteti ne ekselence

5 nga 5 Vleresimi: 5 nga 5 yje

BENI DHE TOMI

Beni eshte nje anetare normal i shoqerise. Ai eshte 23 vjec, jeton ne nje apartament, ka nje pune normale, nuk ben aktivitet fizik, dashuron lojrat kompjuterike dhe shikon cdo film te ri qe del. Ai nuk ka qellime afatgjata dhe jeta e tij eshte shume normale. Ai del me shume njerez te cilet ndajne interesate tij, gjithsesi, ai ka kete shokun tjeter i cili nuk perputhet shume, Tomi.

Tomi eshte ndryshe nga Beni. Tomi eshte shum konkurues, ben aktivitet fizik cdo dite, ai punon ne nje pune nga ora 9 deri ne 6 por gjithashtu punon ne nje projekt individual per te cilin eshte shume i apasionuar. Ai nuk shikon filma dhe as luan lojra kompjuterike, te pakten jo cdo dite. Kalendari i Tomit eshte i mbushur me objektiva qe ai ka vendosur per 5 dhe 10 vitet e ardhshme.

Dhjete vite me vone, Beni eshte akoma i njejti, pak me shume pergjegjesi dhe kile por asgje me teper se aq. Tomi nga ana tjeter tani zoteron biznesin e tij. Ai projekti per te cilin po punonte eshte kthyer ne nje sukses te madh. Ai ka arritur te gjithe objektivat e tij me kembengulje te madhe dhe ka vendosur te tjere per vitet ne vijim.

TE KUPTONI VETEN

Beni eshte perfaqesimi me i mire i cfare eshte mediokre sot. Ai qartesisht nuk ka asnje qellim, humbet kohen e tij cdo dite dhe eshte ziliqar ndaj Tomit. Bota eshte plot me vajza dhe djem te tille. Keto njerez nuk kan sens konkurence, nuk kan vendosmeri dhe ankohen cdo dite per fatin e tyre te keq. Te jesh Beni gjithsesi nuk eshte dicka e lindur, njerezit nuk jane qe ne lindje si Beni apo Tomi. Njerezit zgjedhin te behen te tille gjate jetes se tyre dhe e dini cfare? Ju mund te ndryshoni nese me te vertete e deshironi.

Celesi i ndryshimit eshte te kuptoni veten tuaj, ju duhet te qartesoni cfare deshironi dhe te filloni te vendosni disa objektiva, qofshin ato objektiva shendeti, karrjere apo marredhenie, nuk ka shume rendesi, ne kemi nevoje te kemi objektiva dhe qellime. Me pas ju duhet te identifikoni gjerat qe beni gjate dites tuaj. Filloni te mbani shenim cdo kohe kur ju humbini kohen, kohen kur zgjoheni dhe kohen kur flini gjume.

Ka nje thenie, "zogu i mengjesit kap krimbin i pari". Nese zgjohesh ne 11 te mengjesit, gjysma e dites tuaj ka ikur. Ju do te keni veshtiresi me cdo gje qe beni dhe te bini edhe me shume ne mediokritet. Nese zgjoheni ne 7 te mengjesit, ju do te ndjeheni me me shume energji dhe do te vini re qe kur te jete ora 4 e mbasdites, do te keni mbaruar gjithcka do te benit nese do ishit zgjuar ne oren 11 te mengjesit.

Te zgjohesh heret do te thote gjithashtu te flesh heret. Pavarsisht sa do te deshironit te shikonit ate film apo te luanit ate loje, trupi dhe mendja juaj kane nevoje per pushim. Ju nuk mund t'ja dilni per nje kohe te gjate me 5 ore gjume. Rasti me i mire do te ishte te vendosnit nje ore zgjimi dhe te flini kur ju flihet. Meqenese ju nuk ju duhet e njejta sasi gjumi cdo dite, nuk eshte nje ide shume e mire te vendosni nje kohe fjetje dhe nje kohe zgjimi. Te lesh orarin e fjetjes te ndryshueshem ne varesi te trupit tuaj eshte zgjedhja me e mire.

Zakoni me i keq qe nje person ka eshte humbja e kohes. Nuk ka gje me te keqe sesa te humbasesh kohen ne vend qe te mbyllen punet apo pergjegjesit qe ju mund te keni. Menyra per te minimizuar sasine e kohes qe ju humbisni eshte te filloni te bindni veten qe te beni gjerat e rendesishme. Eventualisht pas disa kohesh, ju do te vini re qe humbisni me pak kohe dhe beni me shume gjera. Nese nuk doni te beni dicka sot, jeni perseri ju qe do ju duhet ta beni ate gje neser.

NGRINI STANDARTET TUAJA

Tomi eshte perfaqesimi i sipermarresit punetor, pasionant dhe kembengules qe te gjithe duan. Ai nuk eshte i shkelqyer por ai mundohet te shkoje drejt ekselences cdo dite. Me te vertete, si mund te jete dikush me i shkelqyer se kaq? Jo cdokush eshte Tomi, ju duhet nje lente e madhe per ti gjetur por njesoj si Beni, Tomi nuk eshte i lindur, ka bere disa zgjedhje per te qene ai qe eshte.

Nese deshironi te rrisni standartet tuaja dhe te shkoni nga nje personi orientuar ndaj objektivave ne ekselence, ju duhet te beni vetem nje gje por ne sasi te konsiderueshme, te permirsoheni. Ju keni nevoje qe te permirsoheni ne menyre konstante cdo dite, ju duhet te keni uri per permirsim, ju duhet te keni etje per te. E dini cfare Tomi do te bente nese do te dinte qe ju zgjoheni ne oren 7 te mengjesit? Ai do te mundohej t'jua kalonte dhe te zgjohej ne 6 te mengjesit. Kjo eshte ajo qe persona si Tomi bejne, gjithmone duke u munduar te jene me mire se konkurenca.

Ju duhet te kuptoni qe konkurenca eshte cfare e con nje shoqeri perpara. Ne jemi gjithmone duke konkuruar per dicka, qofte ajo nje pozicion me i mire pune, nota me te mira, me shume fame dhe keshtu me rradhe. Gjithmone, konkuruesi me i vendosur fiton. Ju duhet gjithmone te doni te permiroheni me shume se konkurenca juaj, mos mendoni se ato nuk jane duke u permirsuar, ju thjesht duhet t'jua kaloni. Nese ju qendroni te uritur, nese ju nuk hiqni kurre dore atehere eventualisht do te fitoni.

Te permirsohesh gjithashtu do te thote te vendosesh standarte te reja cdo dite. Te punosh shume per te arritur te vjetrat dhe te vendosesh te rejat nje dite me pas. Standartet e larta do te thote qe jo cdokush do ju ndjekin, gjithashtu do te thote qe ju do te urreheni, njerezit do te duan te qendrojne larg prej jush. Kush do te deshironte te qendronte me dike me standarte kaq te larta? Standarte qe ata kurre nuk do te mundin ti arrijne pasi i mungon ai lloj motivimi dhe ajo lloj deshire.

ZGJEDHJA

Beni ose Tomi, Tomi ose Beni, zgjedhja eshte e gjithe e juaja. Ju mund te zgjidhni te qendroni ne mediokritet per te gjithe pjesen e mbetur te jetes tuaj ose te vendosni qe eshte momenti per te ndryshuar. Pjesa me e mire e kesaj situate eshte qe ju keni nje zgjedhje! Ju mund te zgjidhni kush deshironi te jeni, kur dhe si. Zgjidhni me mencuri, ka akoma kohe per te marre vendimin e duhur.

Lexo Me Shume

Percaktimi i Suksesit

5 nga 5 Vleresimi: 5 nga 5 yje

Ne menyren sesi shoqeria jone eshte ndertuar, ne duhet te jemi te suksesshem per t'u vene re. Por, cfare do te thote suksesi? A ka te beje me nje kuptim absolut apo eshte relativ? A kemi ne nje percaktim per suksesin dhe a mund ta masim ne ate? Une do te perpiqem ta shtjelloj ceshtjen me tutje kshtuqe ju ftoj te me ndiqni.

Suksesi ne pergjithesi, eshte rrjedhoje e punes tuaj e cila ne fund ju sjell rezultate te mira. Ne kete rast ju quheni i suksesshem. Percaktimi do te dukej i qarte por krijon shume hapesire per shume-kuptimesi. Cfare eshte e mire per ju me shume mundesi nuk eshte e mire per te tjeret. Suksesi eshte gjithashtu i varur nga objektivat fillestare te qellimit tuaj. Nese nuk arrini qellimin ne teresi por vetem pjeserisht ju mund te quheni pjeserisht i suksesshem...a ka kjo gje kuptim?

Per mua kushdo eshte i suksesshem nese ai person eshte i lumtur me cfare ben. Kaq, eshte kaq e thjeshte. Nuk duhen formula komplekse apo eksperte elitar per ta kuptuar, suksesi eshte i lidhur me lumturine. Nese dikush eshte i lumtur duke bere nje pune 8-orarshe patjeter qe ky person eshte i suksesshem. Nuk ju duhet te keni ambicjet me te medha dhe ti arrini ato per tu quajtur i suksesshem ne cfare beni, gjithsesi, nese keni ambicje per majat, dhe perseri doni te dini si te arrini suksesin, ka nje pergjigje shume te thjeshte per ju.

Tani, ky eshte nje informacion shume i rezervuar keshtuqe duhet te jeni plotesisht te pergatitur. A jeni gati? Qe ju te jeni te suksesshem dhe te arrini ambicjet tuaja me te medha duhet te punoni tejmase shume...po, vetem kaq, asgje me shume se kaq. Puna eshte e vetmja menyre e matshme me ane te se ciles ne mund te arrijme suksesin. Ju nuk kontrolloni fatin tuaj, nuk kontrolloni veprimet apo mosveprimet e personave te tjere, cfare ju kontrolloni eshte cfare ju beni cdo dite per te arritur ate qe kerkoni. Nuk eshte e thjeshte por eshte tejmase e beshme. Nuk ka nje rruge te shkurter per te qene te suksesshem pa pune, sa me shpejt ta kuptoni aq me shpejt do te arrini qellimet dhe ambicjet tuaja.

Suksesi gjithashtu mund t'ju genjeje, mund t'ju beje te braktisni shokun dhe shpresen tuaj te vetme, punen. Ka disa persona te cilet sapo fillojne te marrin disa rezultate, genjehen ne mendimin se aq ishte, ata rreshtin se punuari aq sa punonin dhe fillojne te vetekenaqen. Te jesh i vetekenaqur sjell dicka tjeter, personi ndalon se permirsuari sepse fillon te mendoj se di gjithcka, e ka arritur suksesin ne fund te fundit apo jo? Jo! Pavarsisht sa i suksesshem mendoni se jeni, nese keni ambicjen per te bere gjera te medha atehere ju duhet te permirsoheni cdo sekond, te punoni me shume se konkurrenca juaj dhe me shume probabilitet mund te keni nje mundesi per ta arritur.

Per ta permbledhur, suksesi eshte nje fjale komplekse. Ne fund te fundit, cdo gje vertitet rreth lumturise sone me cfare kemi arritur apo nuk kemi arritur. Gjithsesi, nese deshironi te beni gjera te medha, atehere pergatituni per perveshur menget dhe te punoni per t'ja arritur.

Lexo Me Shume